Určitě se chcete zeptat, jestli Borůvková hora dostává svému jménu a je plná borůvek. No tak to vám zrovna neřeknu… Byl jsem na Borůvkové hoře už asi 4x, ale vždy na podzim či v zimě. A to už zela borůvkoviště prázdnotou. Pokud na ni půjdete v létě, dejte mi vědět, jak to tam s borůvkami vypadá :) Vydejte se třeba z Javorníku kolem Trávné a Celnice a zpět pak kolem Letiště a Sedmi křížů. Taky nemůžu pochopit, proč se rozcestí 5 cest nazývá Letiště, ale to nevadí. Čeká vás nádherný celodenní výlet s úžasným rozhledem z rozhledny na Borůvkové hoře.
Náročnost: | střední |
Délka trasy celkem: | 24 km |
Převýšení: | cca 569 m |
Časová náročnost: | výlet na celý den |
Výchozí/konečný bod | Javorník ve Slezsku |

Návrh trasy z Javorníku na Borůvkovou horu a zpět (www.trasy.net)

Výškový profil trasy z Javorníku na Borůvkovou horu a zpět (www.trasy.net)
Do Javorníku můžete vyrazit autem, vlakem či autobusem. My zvolili auto – bát se nemusíte ani vy, na náměstí je parkoviště zdarma a parkovacích míst dostatek. Od parkoviště se stačí vydat po červené turistické stezce, která vás protáhne kolem zámku Jánský vrch a dá vám ochutnat také kousku zámeckého parku. Pokračujete kaštanovou alejí a cestou mezi poli směrem ke kapli Svatý Antonín. Nechte na sebe zapůsobit zvláštnost tohoto místa a můžete pokračovat po červené turistické značce.
Nad Račím údolím k bývalému hraničnímu přechodu Travná
Po cestě nelitujte malé odbočky směrem k Čertovým kazatelnám. Ano – další skály pojmenované po čertech, ale taky s čertovsky pěkným výhledem do Račího údolí pod vámi.
Kousek za čertovými kazatelnami vyhlížejte rozcestník, od kterého budete pokračovat po zelené značce dnes již ne tolik častým smíšením a bukovým lesem. Minete vrcholek Štít a sestoupáte na asflatovou cestu vedoucí do Zálesí – ovšem na na dlouho, zelená stezka vás zase nechá stoupat – směrem nad obec Trávná, kolem které opíšete půlkruh. To už se blížíte „celnici“ - místu, kde je restaurace a hraniční obchůdek převážně s alkoholem. Název není žádnou metaforou – leží totiž nedaleko česko-polské hranice.
Po polské hranici až na Borůvkovou horu
Užijte si výhled na polskou stranu – čeká vás již prakticky poslední stoupání. Nejprve na Ostrý vrch, ze kterého pokračujete po státní hranici až na Borůvkovou horu. Borůvkové hory se bát nemusíte – se svými 890 m je příjemným vrcholem pohodového výletu. A navíc s příjemným bonusem – snad celoročně otevřenou rozhlednou, která je zdarma.
Vystoupejte a vychutnejte si pohled na hornatou českou stranu – uvidíte Kralický Sněžník, který k sobě většinou poutá temná mračna, většinu hrubého Jeseníku a když budete mít štěstí, z dálky vás budou zdravit také Krkonoše. Do kontrastu s hornatým českým pohraničím těsně pod Borůvkovou horou začínají polské nížiny s několika jezery.
Na vrcholu kromě jiného najdete také informační ceduli o rozhledně. Tu doporučuji přečíst až poté, co si výhled z ní vychutnáte. Když totiž zjistíte, že 4 předchozí rozhledny nedobrovolně skonaly pod náporem větru a dešťů, říkáte si, jestli už není vrch tak trochu zakletý.
V letních měsících a také na jaře a na podzim je v provozu kiosek s občerstvením, takže i pokud podceníte vybavení jídlem, máte kde načerpat síly.
A teď už kolem Letiště a Sedmi křížů zpět do Javorníku
Z Borůvkové hory sestoupíte kousek po vlastních stopách – po modré turistické značce, která se po chvíli dělí a míří k rozcestí zajímavě pojmenovanému „Letiště“. Snad pro rozlohu tohoto křížení 5 cest. Odtud se dejte po zelené turistické značce, která vás povede po lesní cestě a poté přímo lesem směrem k Sedmi křížům.
Místo poznáte podle žulového kříže, který připomíná dobu třicetileté války a boje se Švédy. Dle pověsti zde bylo křížů původně sedm – na hrobech sedmi švédských důstojníků, kteří spáchali sebevraždu, když byli na tomto místě obklíčeni.
Nechme toto trochu smutné místo za sebou – to už se po asfaltové lesní cestě blížíme do Javorníku. Vítá nás pohled na zámek a nezbývá, než se s Borůvkovou horou na nějakou dobu zase rozloučit.