Dejte si do těla v Nízkých Tatrách – Chopok a Ďumbier

První a třetí nejvyšší hora Nízkých Tater po svých během jednoho dne? Nádherná celodenní tůra vám dá ochutnat krásy úpatí i hlavního hřebenu Nízkých Tater. Turistikou trochu zdevastovaný Chopok a skalnatý Ďumbier, nádherné výhledy a pěkné převýšení.

 Náročnost:střední-vyšší
 Délka trasy:cca 24 km
 Převýšení celkem:1.712 m
 Časová náročnost:na celý den
 Návrh trasy na mapy.cz:https://mapy.cz/s/3iKTc
hřebenovka nízké tatry, chopok

Hřebenová trasa Nízkými Tatrami na Chopok

Když jsme kdysi zavítali do Nízkých Tater, byl jsem trošku zklamán, tehda ve věku dítěte, zněly pro mě daleko lákavěji Tatry Vysoké. Ty doby jsou pryč a doufám, že i vy si zamiluejte svahy Nízkých Tater (pokud se tak již nestalo). Jejich scenérie vám připomene třeba záběry z filmu Eragon. Pravda, i Nízké Tatry pod tíhou moderní turistiky utrpěly své a tak nejvyšší vrchol Chopok hyzdí lanovka z obou stran, korunovaná obří stavbou stanice na vrcholu.

V okruhu (nebo spíš elipse :) - viz mapa), který vám navrhujeme, se ale projdete i po nádherných kvetoucích úbočích a vyrazíte-li v pokročilém létě, neodejdete bez rtů fialových od sladkých borůvek. Velkou část trasy půjdete po hlavním hřebeni Tater a výhledů na všechny strany se nabažíte dosyta.

chata kosodrevina, nízké tatry, chopok

Stoupání k chatě Kosodrevina

stezka po úpatí nízkých tater

Stezka po úpatí hřebenu Nízkých Tater

Vesele vzhůru z Trangošky přes Kosodrevinu po úbočí masivu

Budete-li autem, nechte jej na parkovišti Trangoška, hoďte batohy na záda a vzhůru na tůru. Připravte se na rychlé zahřátí – za hotelem Srdiečko stezka vede strmě nedaleko lanovky na chatu se zajímavým názvem Kosodrevina. Ale pryč od Kosodreviny, stezka pokračuje po úbočí masivu a vchází do nízkého tajemného lesíku. Pokud nepobloudíte jako my a nebudete si muset razit cestu kamením s cesty o slušných pár desítek metrů výš.

horské louky v nízkých tatrách

Horskými loukami s hromadou borůvek

horský pramen, nízké tatry

Svlažit se můžete vodou z řady horských pramínků

Kosodřevinou a horskými loukami plnými borůvek

Po pár kilometrech vstoupíte do světa kvetoucích horských luk, kosodřeviny a keřů plných šťavnatých borůvek. Ideální místo na malou pauzu. Naproti můžete obdivovat vrcholy Skalka a Smerčiny na jejichž úbočích pramínky překonávají řadu vodopádů. Několik set výškových metrů pod vámi bude hučet Vajskovský vodopád. Ten jistě stojí za samostatnou návštěvu.

stoupání do križského sedla, nízké tatry

Příjemné stoupání do Križského sedla

nízké tatry

Protější masivy

To už se před vámi otevře Krížské sedlo, trochu výš, než byste doufali, ale nezoufejte, stezka nestoupá nijak prudce.

horský zvonek, nízké tatry

Kvetoucí svahy

hřeben nízkých tater

A konečně na hřebenu...

Hřebenem přes Poľanu a Dereše na Chopok

Za Krížským sedlem už vás čeká slibovaná hřebenovka. Otevře vám výhledy na druhou stranu – na mohutné Vysoké Tatry a kousek pod vámi na Demänovskou dolinu (výstup ní můžeme taky doporučit) a turistické středisko Jasná. To už vykukuje i Chopok s jeho profilem poznamenaným lanovkou a její vrcholovou stanicí.

chopok, nízké tatry

Chopok ještě kus před námi

stezka po hřebení nízkých tater

Typicky dlážděná stezka Nízkých Tater

Čaj na Chopku a hurá na Ďumbier

Možná se vám charakter Chopku bude líbit a možná zase ne, to nechám na vás. Po povinné vrcholové fotce si ale tak či tak dejte čaj v místní horské chatě. Ať již ten horký bylinný (lepší čaj jsem snad ještě nepil) nebo oblíbený TatraTea se slušnou porcí alkoholu. Cukr v žilách nám doplnil elán a po červené trase vycházíme vstříc Ďumbieru.

nízké tatry

Když máte štěstí...

chopok vrchol, nízké tatry

Vrchol Chopku s horskou chatou

Čeká vás stoupání ke Krúpove Hoľe – tady se rozhodněte, jestli zdoláte i Ďumbier. Zacházka určitě stojí za to, a pokud nezávodíte s časem, odbočte na něj. Na vrcholu nechybí tradiční Slovenský kříž.

ďumbier, nízké tatry

Pohled směr Ďumbier

ďumbier, nízké tatry

Ďumbier máme na dosah!

Sestup – Štefánikova chata a Jaskyňa mŕtvych netopierov

Dobrá zpráva – z Ďumbieru vás čeká již jen sestup. Po pár kilometrech si asi všimnete střechy a komína schovaného za malým kopečkem – to se blížíte ke Štefánikově chatě. Taky krásné místo, my kolem ale jen rychle prošli, čas se krátil a všechny chaty hold obrazit nejde – třeba příště.

nízké tatry

Sestup nedaleko Štefánikovy chaty

jaskyňa mrtých netopierov, nízké tatry

Jaskyňa mŕtvých netopierov

Sestup – Štefánikova chata a Jaskyňa mŕtvych netopierov

Zelená stezka vás povede prudkým klesáním, kde se vítr nehne, během něhož si budete říkat, že byste tudy nahoru rozhodně jít nechtěli. Po chvíli dojdete k odbočce k Jaskyni mŕtvých netopierov. Trošku morbidní název a jistě zajímavá jeskyně – v době našeho výletu bohužel zavřená.

Nu což, zbývá posledních pár kilometrů zpět na Trangošku s příjmenou únavou v nohách a pocitem skvěle stráveného dne!

V okolí stojí za návštěvu

  • Bystrianská jaskyňa
  • vodní nádrž Krpáčovo – vodní nádrž kousek pod svahy Tater s nádhernou vodou

Všechny fotky z tůry na Flickru 2NACESTÁCH

Nízké Tatry - Chopok a Ďumbier
Autor článku
Štěpán Hlavatý
Student ekonomie a managementu, grafik samouk, fotograf, který chvíli neposedí. Miluje horské tůry, dobré jídlo (které i vaří) a pohyb.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *