Za horskými bohy Slovinska k jezeru Bohinj

Máte rádi nádherné hory? Křišťálově čistá horská jezera? Vodopády? Vinice? A co teprve moře? Pak je odpověď jednoduchá: Slovinsko! Malá země, která dostala od každého něco. Tedy, těch hor přeci jen trochu více… Země, která nezaslouženě možná nemá tolik pozornosti jako oblíbené prázdninové cíle typu Chorvatsko. Na druhou stranu je to možná dobře, protože ve Slovinsku stále narazíte na místa turisty jen lehce zasažená, na místa, kde autobusy nechrlí čínské turisty a kde vás ani nenapadne sáhnout po mobilu. S „horskými“ turisty v polobotkách a šatech se však bohužel setkáte i tady, díky lanovkám, jejichž cenu raději proměníte v kus chutného jídla.

Rádi se s vámi podělíme o pár tipů na úžasnou aktivní dovolenou. Zamířili jsme k jezeru Bohinj, které je, na rozdíl od známějšího jezera Bled, klidnější a méně obklopeno turisty. Čistá voda, v jejíž hladině se odrážejí okolní vrcholy, vyzývá ke koupání po náročném horském výletu. A zároveň se ukáže nakolik jste otužilí – voda horského jezera, které je až 45 metrů hluboké a do kterého přitéká voda z vyhledávaného vodopádu Savica, je ledově osvěžující (alespoň v červnu byla). Okolní hory vybízejí k nádherným, náročnějším výletům, místním údolím vede pěkná cyklostezka, s dětmi absolvujete menší výlety k vodopádu Savica, korytům Mostnice a vodopádu Mostnica či zajedete k jezeru Bled vč. Stejnojmeného hradu.

azurová voda jezera Bled, Slovinsko

neuvěřitelně azurová voda jezera Bled

Do Slovinska pohodlně autem a samozřejmě bez cestovky

Co se dopravy týče, zvolili jsme auto a to můžeme jenom doporučit. Za hranicemi ČR vás v Rakousku i Slovinsku čekají krásné dálnice a pokud zvolíte vhodný den (jiný než sobotu), nebudete ani trčet v zácpě např. před tunelem Karavanken (jako my). Zaplatíte sice za Rakouskou a Slovinskou dálniční známku a poplatek 7,2 € za jeden průjezd tunelem Karavanken (nejkratší cesta pokud míříte k jezeru Bohinj), ale za hladký průběh cesty to stojí.

Určitě není nutné využívat zájezdů organizovaných cestovkou – tedy pokud si věci rádi zařizujete sami. Na Booking.com najdete nepřeberné množství ubytování s relavantními recenzemi, díky kterým většinou vyberete ubytování tak, aby vám vyhovovalo.

Chystáte se na přechod horami Triglavského národního parku? Na horských chatách vás ubytují vždy (údajně) a využít můžete řady kempů.

My zvolili apartmán v rodinném penzionu v obci Srednja vas v Bohinju, pár kilometrů od jezera Bohinj (pohodlná docházková vzdálenost). Vesnička sice malá, ale malebně zemědělská, se vším, co jako horský turista potřebujete. Obchůdek (řetězce Mercator, který je ve Slovinsku snad všude) a ve kterém vám nebude nic chybět, tři restaurace (z toho v červenci jen jedna otevřena po celý týden) a krásné vodopády s oázou chladu kousek za vesnicí – co víc si přát, že?

Čekal nás pěkný, čistý a dobře vybavený apartmán a když padaly kroupy jako vlašské ořechy, zakryl nám majitel celé auto dekami a koberci. Tím v očích člověka pečujícího o své auto podstatně stoupl :) Památkou je jedna proláklina na kapotě.

srednja vas v bohinju, Slovinsko

Srednja vas v Bohinju - skvělé výchozí místo pro výlety

Jídlo a Slovinské speciality

Pokud budete mít apartmán, je docela fajn si občas sami uvařit, samozřejmě z místních surovin. Ceny v restauracích jsou zhruba o 50 % vyšší, než u nás, zato jsme vždy dostali poctivou porci a nikdo se na nás nemračil. Místní čevapčiči z grilu naprosto změnilo můj pohled na toto jídlo, který mi vnukla jeho verze ze školní jídelny.

Mezi místní speciality patří štruklji, prakticky záviny z knedlíkového těsta, které si v restauraci můžete dát nasladko nebo naslano. Přítelkyně zkusila jejich slanou verzi, ale spíše nedobrovolně, protože s nalomeným zubem hledala v jídelníčku to nejměkčí jídlo.

Výborné byly všechny polévky, které jsme ve Slovinsku ochutnali, zvláště pak gobova juha. Gulášová polévka na horské chatě pak prakticky nahradila hlavní jídlo a bylo v ní více masa, než ve většině gulášů, které si v restauraci dáte.

U jezera Bled pak na každém rohu narazíte na poutač na kremšnitu, legendární zákusek plný krému, u nás známý jako kremeš. Není to náhodou, protože právě od jezera Bled kremšnita pochází. Koupíte ji i ve většině supermarketů a bez toho, abyste ji ochutnali, určitě neodjíždějte.

Je toho mnohem více, my toho však moc nestihli a tak budeme rádi třeba za vaše doporučení.

srednja vas v bohinju, Slovinsko

Magická koryta Mostnice

Tipy na výlety v okolí jezera Bohinj

Jezero Bohinj je skvělým výchozím místem, zkuste třeba některý z výletů, který jsme absolvovali my (ke každému postupně sepíšeme samostatný článek):

  • okruh kolem jezera s vodopádem Savica (nenáročné)
  • návštěva horského hřebene – přes Planinu Suha, Šiju, Vogel a dolů (středně náročné)
  • jezero Bled a Bledský hrad (nenáročné)
  • koryta Mostnice s návratem přes Planinu Uskovnica (mírně náročné)
  • adrenalinový výstup k Černému jezeru (středně náročné)
Autor článku
Štěpán Hlavatý
Student ekonomie a managementu, grafik samouk, fotograf, který chvíli neposedí. Miluje horské tůry, dobré jídlo (které i vaří) a pohyb.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *