Bohinj: okruh kolem jezera a vodopád Savica

Znáte to, i na akční dovolené je potřeba dopřát si méně náročný den – v našem případě jsme místo do kopců šlapali po rovině, tedy skoro. Okružní vycházka kolem Bohinjského jezera je sice téměř bez převýšení, k vodopádu Savica to přeci jen trochu do kopce je. Pokud se k němu vydáte pěšky, stejně jako my, dopřejete si pěknou procházku a navíc ušetříte za parkovné pod vodopádem. No a navíc – budete eko.

 Náročnost:nízká
 Délka trasy:cca 20,5 km (pokud začnete i skončíte ve Stare Fužině)
 Převýšení celkem:474 m
 Časová náročnost:na většinu dne
 Návrh trasy na mapy.cz:https://mapy.cz/s/bepocenuze
Národní park Triglav, Srednja vas v Bohinju, Slovinsko

Hory nad jezerem Bohinj

Stara Fužina a padalci

Ideálním startovním místem pro náš okružní výlet je vesnička Stara Fužina. Že by vás zajímalo, co znamená fužina? Mě také, ale ani Google mi nedopřál pocit vědění – pokud význam slova zjistíte, určitě mi napište! Ze Stare Fužiny se dostanete ke břehům jezera a místním plážičkám. Minete parkoviště, a když budete mít štěstí, třeba ani žádný z „padalců“ (rozuměj paraglidistů), kteří tady mají na louce přistávací plochu, nesestřelí lampu veřejného osvětlení – ano, přesně toho jsme byli svědky. Přitom louka je to sakra široká… Do modra zbarvené jezero láká ke koupání a tak nechápete, proč všichni ti lidé jenom polehávají kolem vody. Inu, jezero je to přeci jen horské a tak se povětšinou koupou pouze kachny, psy a my, Češi. A není se za co stydět. Voda má odhadem 17 °C, což by rozesmálo nejednoho otužilce.

Národní park Triglav, jezero Bohinj, Slovinsko

Voda v jezeře je nádherně průzračná

Kolem jezera a … krav

Koupání si ale nechme na později a pokračujme kolem severního břehu jezera dále. Zde se plážičky mění ve skrytá zákoutí, prý často vyhledávaná mladými páry… Proč, to nevím, my jsme zde potkali několik krav procházejících se po turistické stezce a snažících se, leč marně, navázat konverzaci. Kromě toho se nám ale místy otvíral také krásný výhled na protější svahy a horní stanici lanovky z Ukance. Tu označují jako Vogel, nicméně stejnojmenný vrch leží ještě o dost výš (asi o 400 výškových metrů) (a dál) a tak jde zřejmě o lest na líné turisty.

Národní park Triglav, jezero Bohinj, Slovinsko

Stezka pro turisty ... a pro krávy

Od jezera kolem Savice

S blížícím se západním břehem přibývá lidí a míjíme i malebná stavení. Zamítáme myšlenku na okoupání, které by ve vedru přicházejícího léta bodlo a pokračujeme na asfaltovou silničku, kde promarněné možnosti zchladit se litujeme ještě víc. Místní říčka Savica, tekoucí od stejnojmenného vodopádu nás svou průzračnou vodou barvy modro-zeleného křišťálu ještě více provokuje. Ale to nevadí, za chvíli turistická stezka zachází do lesa, jehož stínek… nijak nepomáhá. Po pár kilometrech si ale užijete citelné ochlazení, když se stezka blíží Koči při Savici a hučící říčce.

Národní park Triglav, říčka Savica, Slovinsko

Neskutečná voda, jen do ní skočit...

Majestátní vodopád Savica

Odtud se musíte připravit na větší množství turistů, kteří se sem jednoduše nechají vyvést autem a projdou se až přímo k vodopádu. Těsně před vstupem na stezku k vodopádu (platí se) míjíme odbočku na Komnu – to jsme ještě netušili, že za pár dní odtud budeme sami scházet. Míjíme turisty, kteří se rozhodli užít si zážitek z vodopádu s kávou z automatu a celí natěšení stoupáme k vodopádu. Stezka lesem, pár schodů, stezka lesem, zesilující se hučení vodopádu. Po chvíli vstupujeme na dřevěnou plošinu plnou lidí (a psů) a vlevo se nám otevírá výhled na samotný vodopád a hlubové azurové jezero (podle hráze zřejmě uměle vytvořené) pod ním. Dostat se blíž k vodopádu jde jedině po schodech vybudovaných ve skále a které moc lidí nepojmou. Nebo po úzké pěšince, která očividně vede strmým svahem naproti. S těžkým srdcem budete odcházet od tohoto vodopádu, a to hlavně kvůli chládku, který kolem sebe blahodárně šíří. Ale nedá se nic dělat, pár fotek a míříme zpátky dolů a užíváme si přes stromy výhled na údolí Bohinje. Mimochodem, zdejší kopce jsou v porovnání s těmi našimi daleko zalesněnější – a o smrk skoro nezavadíte. Míjíme parkoviště, u nějž si mnoho turistů dopřává jídlo v místní chatě před tím, než opět nasednou do svých aut.

Národní park Triglav, vodopád Savica, Slovinsko
Národní park Triglav, vodopád Savica, Slovinsko

U vodopádu Savica zapomeňte na romantiku ve dvou, ale alespoň se pořádně zchladíte

Po jižním břehu do Ribčev Laz

Vracíme se zpátky k jezeru, míjíme kemp v osadě Ukanc a obdivujeme fakt, že si Slovinci Bohinj zatím dokázali uchránit od hotelových komplexů. Namířeno máme zpět, přes pomyslné centrum dění u Bohinje – Ribčev Laz. I když z Ukance vede kolem jezera turistická stezka, nutno dodat, že to byla ta nejnudnější část cesty – jednotvárná štěrková pěšina kousek od silnice.

Národní park Triglav, vodopád Savica, Slovinsko

Výhled na údolí od Savice

S radostí jsme tak vyhlíželi místní maličké centrum, dá li se tak shluk pár restaurací, kaváren, obchodů a menšího luxusního hotelu, nazvat. Nás zaujala hlavně malá kavárna, kde jsme se zchladili výbornou zmrzlinou a ledovou kávou s výhledem na kostelík svatého Jana Křtitele, jehož fotku uvidíte v mnoha článcích o jezeru Bohinj.

Národní park Triglav, Ribčev Laz, Slovinsko

Známý most a kostelík Jana Křtitele v Ribčev Laz

Hurá do vod jezera

Další zchlazení následovalo brzo, když jsme se rozhodli konečně smočit v lákavých vodách jezera. Nechci se nijak vytahovat, ale svým asi 15minutovým pobytem ve vodě, kdy jsem se vzdálil až tam, kde barva vody přecházela do temně modré, jsem zřejmě překonal rekord minimálně toho dne. Někteří turisté totiž se znalým úsměvem přihlíželi našemu vstupu do vody myslíc si, že to brzo vzdáme. Musím říct, že jsem hrdý i na svou přítelkyni, která těmto pohledům a studené vodě také úspěšně vzdorovala. Krásné zakončení dne v přírodním ráji.

Národní park Triglav, jezero Bohinj, Slovinsko

Jako jedni z mále jsme ve vodě vydrželi déle, než pár minut

Autor článku
Štěpán Hlavatý
Student ekonomie a managementu, grafik samouk, fotograf, který chvíli neposedí. Miluje horské tůry, dobré jídlo (které i vaří) a pohyb.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *