Tak trochu opomíjené Roháče

Schválně - když se řekne Slovensko, nebo spíše Slovenské hory - co si představíte? Vysoké Tatry, Nízké Tatry, někdo z vás možná i Malou a Velkou Fatru. Nechci vás podceňovat, ale je dost pravděpodobné, že tolik z vás zase neslyšelo o Západních Tatrách - tzv. Roháčích.

Pravda, možná nezní tak přitažlivě, jako Vysoké Tatry, ale věřte, že jde-li vám o výšku, neztratíte oproti Vysokým Tatrám skoro nic.

Naopak, díky daleko hustší síti turistických tras si budete moci onu výšku vyzkoušet na vlastní kůži! Další velkou výhodou této části Slovenských hor je menší komercionalizovanost. Pokud tedy nehledáte velké hotelové komplexy, na jaké lze narazit ve Vysokých, ale i Nízkých Tatrách. V okolí Roháčů je také řada dalších turisticky atraktivních míst, které stojí za to navštívit, když si budete třeba potřebovat dát pauzu od pohorek.

Tak co, jdete s námi objevit opomíjené Roháče?


Kapitoly článku


Turistická mapa Roháče, Slovensko

Roháče leží v západní části Tater, severně od Liptovského Mikuláše, východně od Dolného Kubína. Za hlavní centra turistiky a také dobrá místa pro ubytování lze považovat obce Zuberec či Oravice.

Na naší cestě jsme k ubytování využili Hotel Tatrawest v Zuberci, který nám poskytl poměrně slušné zázemí v podobě čistého pokoje, výborného jídla a skvělé výchozí pozice. Co se týče personálu, tak víte, jak to chodí…

Jedete přes Žilinu? Stavte se na hradě Strečno!

Jedna z možných tras do Roháčů vede přes Žilinu a dále směr Terchová a Zázrivá. V obci Varín kousek za Žilinou se však můžete nechat zlákat ukazatelem odkazujícím na nedaleký hrad Strečno. Po úzké silničce se dostanete až do obce Nezbudská Lúčka, kde u břehu Váhu můžete zdarma zaparkovat na štěrkovém parkovišti. To se již nad vámi ční zřícenina hradu Strečno – stačí přejít ocelový most na druhou stranu Váhu a jako malou přípravu na Roháče si vyšlápnout malý kopeček, na kterém hrad stojí.

Hrad Strečno z mostu nad Váhem

I když je Strečno více méně zřícenina, zachovaných a rekonstruovaných je několik místností v jádru hradu. Potěšující je, že se průvodce během prohlídky nesnaží do vás nabušit co nejvíce z historie hradu, z čehož si běžně zapamatujete tak maximálně pár jmen a dat. Naopak, poutavost prohlídky dokreslují zejména užasné výhledy - ať již na stranu směrem k vesnici Varín, nebo do údolí Váhu, kterým se klikatí frekventovaná silnice.

Pohled ze Strečna do údolí Váhu

Roháče #1 - Pálenica, Brestová, Zverovka

Náročnost:střední
Délka trasy:cca 19 km
Převýšení:cca 1263 m
Časová náročnost:výlet na většinu dne
Návrh trasy na Mapy.cz:https://mapy.cz/s/OqXo 

Pokud se ubytujete v Zuberci a nechcete hned první den zajíždět autem blíže hlavním stezkám Roháčů, můžete se rozchodit na trase směrem sedlo Pálenica (mapa s návrhem trasy níže). Žlutou trasu ze Zuberce jsme zvolili první den i my, netušíc, že nás čeká test psychické i fyzické odolnosti hned první den.

Na rozcestí kousek za Zubercem, kde se stezka odpojuje od lesní cesty a začíná stoupat lesem zchladilo naši touhu vystoupat za úžasnými výhledy varování, že v lese výše znemožnil průchod polom způsobený větrnou smrští. Vstup zakázán. Inu což, obrátili jsme se zklamáni s tím, že budeme muset přeci jen využít auta, abychom se dostali na Roháče z jiné strany. O půl kilometru zpět jsme varovali jiné, slovenské, turisty míří tou samou trasou. Dostalo se nám odpovědi, že "to bude iba pár stromou popadaných...". A tak jsme se rozhodli překonat polom i my. O pár popadaných stromů však opravdu nešlo. Zatímco naši Slovenští kolegové to vzdali, my jsme díky mobilní mapě polom obešli, přelezli a podlezli a skončili pouze s natrženým batohem a odřenými kalhoty. Z toho plyne - narazíte-li na Slovensku na polom, opravdu nejde jen o pár popadaných stromů a raději si jím nezkoušejte klestit cestu.

Polom již je dávno pryč, takže vás již stezka povede mytínou a následně krásným lesem přecházejícím v typické vysokohorské keře. Ty se později promění jen v traviny a holou skálu. Cedulky s nadmořskou výškou vás pravidelně informují o vašem postupu, zpočátku trochu deprimují, když si uvědomíte, že před (nebo spíš nad) sebou máte ještě třeba 700 výškových metrů.

Výšková cedulka ve stoupání do sedla PálenicaVýšková cedulka ve stoupání do sedla Pálenica

V sedle Pálenica se vám otevře první výhled na vrchol Sivý po pravém boku a Pálenicu s Brestovou vlevo. Podle času (my jej měli po průlezu polomem poměrně málo) si můžete udělat zacházku na Sivý Vrch s krásnými výhledy směrem Liptovský Mikuláš. Pak ovšem pokračujte, stejně jako my, směr Pálenica a Brestová. Při výstupu vás vydatně chladí prudký vítr a láká naděje na výhled do centrální části Roháču z Pálenice a Brestové.

Ten se vám naskytne již z Pálenice, dojem dotváří ocelový kříž na vrcholu.

Stoupání na PálenicuStoupání na vrch Pálenica

IMG_0422Pod větrem ulehající traviny

Z Pálenice je to již jen kousek na Brestovou, která je ještě o něco výše. Nicméně na této první trase magickou hranici 2000 m nepokoříme. Roháče vám to však náležitě vynahradí - však uvidíte dále.

Z Brestové se dá pokračovat směrem na Salatín a dále Pachoľu, což je nádherná trasa se vším, co k Roháčům patří - přelezy, řetězy a občas až nebezpečnými místy. Roháče jsou často adrenalinové! I na tuto trasu se můžete na webu 2NACESTÁCH.cz těšit!

Nyní však zvolíme modrou stezku a začínáme sestoupovat dolů užívajíce si nádherných výhledů do nitra Tater. Po předchozím výstupu nás již sužuje hlad a tak hledáme místo ke svačině - to se hledá celkem těžko - základním požadavkem je alespoň malý úkryt před unášejícím větrem. Nálezáme jej na úbočí hřebenu při sestupu z Brestové. Až na zapomenutý nůž nádherný oběd.

Panorama Tater z BrestovéPanorama Tater z Brestové a hřebenová cesta sestupující do Roháčské doliny k chatě Zverovka

Sestup po klikaté cestě Spáleným žlabem vás dovede do ústí Roháčské doliny. Zde si bohužel člověk uvedomí, jak i tyto krásné hory ničí zejména zimní sport - lyžování. Byli jsme v Roháčích zrovna při výstavbě nové lyžařské lanovky, která zásadně pozměnila ráz přírody v jejím okolí. Ještě před chatou Zverovka leží velké parkoviště, kde je možné nechat auto v případě, že se chcete vydat dále do Roháčů (využili jsme i my - čtěte tipy na další trasy).

Výstavba lyžařské lanovky Spálená, RoháčeVýstavba nové sjezdovky s lanovkou bohužel ničí přírodu také v Roháčích - Spálená po sestupu z Brestové

Na chatě Zverovka se lze zvlažit třeba vychlazeným radlerem a také si kousek vedle prohlédnout trochu odstrašující památník obětem Roháčů - uvědomíte si, že k těmto impozantním horám je třeba přistupovat s respektem. Zpět do Zuberce podél nepříliš frekventované cesty červená trasa, na kterou je dobré připravit si nějaká témata pro zkrácení cesty :).

Roháče #2 - Roháčský vodopád a Roháčské plesa

Náročnost:malá-střední
Délka trasy:cca 15 km (s prodloužením do Smutného sedla), cca 13 km bez prodloužení
Převýšení:cca 1264 m ( prodloužením do Smutného sedla), jinak méně, než 1000 m
Časová náročnost:výlet na většinu dne
Návrh trasy na Mapy.cz:https://mapy.cz/s/Or8A 

Další z míst, která nejde v Roháčích vynechat jsou Roháčský vodopád a také nádherná Roháčská plesa. A protože Roháčský vodopád leží na trase k plesům, je ideální výlet k oběma těmto místům spojit. Jako výchozí místo jsme zvolili parkoviště Pod Spálenou, kde můžete nechat auto celý den za pár Euro.

Pro ty z vás, kteří alespoň občas vyrazí někam po svých, nebude tato trasa nijak zvlášť náročná - převýšení tady sice je, ale nijak dramatické a pouze jednou (směrem k plesům). Proto si možná budete chtít trasu prodloužit. Naším záměrem bylo pokračovat do Smutného sedla a odtud na vrcholy Hrubá kopa a Baníkov (jedny z hlavních lákadel Roháčů). Vzhledem k času a horšícímu se počasí jsme se však ve Smutném sedle rozhodli jít zpět. Takto je trasa v pohodě zvládnutelná a výstup do Smutného sedla stojí za to, i když se pak kus cesty k rozcestí ve Smutné dolině vracíte stejnou stezkou.

Roháčský vodopádVelký Roháčský vodopád (23 m)

Roháčský (jak jinak by se taky jmenoval, že? :)) vodopád je opravdu impozantní. Nemyslete si ale, že od něj odejdete v suchém stavu, pokud si tedy nechcete nechat patřičný odstup. Fotografové - doporučuji na objektiv nasadit filtr.

Motivací k tomu, dorazit až k Roháčským plesům, je již Predné zelené pleso s nádherně nazelenalou vodou (však posuďte sami na fotce níže). Odtud vede zřejmě nejnáročnější část trasy, po jejímž absolvování jste odměněni odpočinkem u Vyšného Roháčského plesa. Od něj stezka pokračuje kolem menšího plesa až k Nižnému Roháčskému plesu.

Predné zelené plesoPredné zelené pleso nad Roháčským vodopádem

Vyšné Roháčské plesoVyšné Roháčské pleso

Když budete mít štěstí, na úbočích okolních vrcholů zahlédnete kamzíky. Takové štěstí jsme měli, když jsme se rozhodli prodloužit si trasu směrem do Smutného sedla (původně jsme chtěli jít ještě dále). Stezka se zde vine nejdřív mezi obrovskými balvany, později se točí po úbočí až do Smutného sedla. Odtud se naskýtá skvělý výhled jak na hlavní Roháčské dominanty - Ostrý Roháč či Plačlivé a také do jižní části - Ždiarské doliny.

Počasí v Roháčích je typicky horské a to i uprostřed léta - jasné ráno nevylučuje, že odpoledne se horami prožene prudký déšť. Ty oblačnost doslova přitahují a den bez oblak zde zřejmě nazažijete. To je však činí krásnými a máte-li po ruce fotoaparát, umožní vám zachytit hory v různých náladách.

Nižné Roháčské plesoNižné Roháčské pleso

Smutné sedloSmutné sedlo - vlevo směr Smutná dolina, vpravo směr Ždiarská dolina

Ať již se rozhodnete prodloužit si výlet do Smutného sedla nebo ne, zpáteční cesta vede kolem Ťatliakova jezera a Ťatliakovy chaty. Pokud to podceníte se svačinou, můžete doplnit zásoby energie a dobré nálady. My měli štěstí na bouřku a tak jsme toho kromě provazů deště příliš neviděli.

Od Ťatliakovy chaty již po asfaltové cestě obklopené z obou stran Roháčskými velikány již není kam zabloudit. K Ťatliakově chatě se ještě jednou vrátíme ve třetím tipu na výlet v Roháčích.

Odpočinkový den #1 - Muzeum Oravskej dediny Zuberec - Brestová

Náročnost:odpočinkové
Časová náročnost:půl dne
Webové stránky skanzenu:www.muzeum.zuberec.sk 

Že je čas i na trochu odpočinku a kultury? To máte zajisté pravdu. I toto vám Roháče umožní. Po dvou dnech horských tůr oceníte nádherné Muzeum Oravskej Dediny - skanzen uprostřed přírody na půl cesty mezi Zubercem a parkovištěm Pod Spálenou. Ze Zuberce do něj navíc ani nemusíte jezdit autem, vede k němu v lese podél cesty červená turistická trasa. Jde o ideální procházku na odpočinkový den.

.

Políčko v Muzeu Oravskej dediny, ZuberecPolíčko v Muzeu Oravskej dediny, Zuberec

Letní program v muzeu - "Ozveny tradícií"Letní program v muzeu - "Ozveny tradícií"

Kromě prohlídky tradiční architektury najdete v muzeu samozřejmě také dostatek jídla i pití. V letní sezóně navíc muzeum každou středu pořádá program nazvaný "Ozveny tradícií", kdy muzeum oživí ukázky tradičních řemesel a také kulturní program. Nebrání-li tomu váš program, určitě můžeme doporučit navštívit "oživlé" muzeum právě ve středu.

Více informací hledejte na stránkách Muzea Oravskej dediny Zuberec.

Ukázka tradičních řemesel v Muzeu Oravskej dedinyUkázka tradičních řemesel v Muzeu Oravskej dediny "Ozveny tradícií"

Muzeum Oravskej dediny, architektura

Muzeum Oravskej dediny

Roháče #3 - Volovec

 Náročnost:malá-střední
Délka trasy:15,5 km
Převýšení:cca 1424 m
Časová náročnost:1/2-3/4 dne
Návrh trasy:https://mapy.cz/s/OyOA 

Myslím, že po odpočinkovém dni je čas na další tůru na vrcholy Roháčů. Tentokráte zavítáme na Volovec, jeden z nejdostupnějších vrcholů těchto hor. Ani ne tak výškou - Volovec již má krásných 2063 m, jako spíše stezkou, která na něj vede. Nemusíte na ní překonávat žádné řetězy a je vhodná i pro ty, kteří mají strach z výšek a pro které by přechod např. Ostrého Roháče nemusel dopadnout vůbec dobře. Mimochodem - v Roháčích zahyne každoročně několik lidí právě pádem při přechodu exponovaných míst - nejčastěji Ostrého Roháče či Hrubé kopy. Na Volovci se však bát nemusíte, jste-li alespoň trochu zvyklí chodit. Je ideální i pro výlet s dětmi.

Jako výchozí bod opět volíme parkoviště Pod Spálenou, můžete samozřejmě vycházet i od sousední Zverovky. Z parkoviště se zelenou stezkou napojíme na červenou turistickou značku, která nás po asfaltové cestě dovede až k Ťatliakově chatě - tu už známe z výletu k Roháčským plesům.

Pohled do hlavní části RoháčůPohled do hlavní části Roháčů ze sedla Zábrať nad Ťatliakovou chatou - vidět jde Hrubá kopa (vlevo) a Baníkov (uprostřed)

Od Ťatliakovy chaty již naštěstí po asfaltové cestě nepokračujeme, ta zde končí. Je stejně s podivem, jaká "magistrála" se táhne Roháčskou dolinou.

Od chaty stoupáme po úbočí zelenou turistickou stezkou do sedla Zábrať. Otevírají se nám při tom nádherné výhledy do centrální části Roháčů - obdivovat můžeme vrcholy Hrubá kopa či Baníkov (na fotce výše).

Ze sedla Zábrať již pokračujeme po stoupajícím hřebeni - dostáváme se na vrch Rákoň. Hlavně se nenechte zastrašit pohledem na stoupání k vrcholu Volovce. Roháče vám v kopci poskytnou alespoň jednu výhodu - vydatné chlazení větrem.

Vrch Rákoň, RoháčeRákoň a pohled na stoupání na Volovec

Pohled na systém Roháčských ples z VolovcePohled na systém Roháčských ples z Volovce

Z Rákoně se k vám zřejmě přidají i polští turisté - v této části stezka vede po Slovensko/Polské hranici. Na Volovec to již není daleko - čeká na vás krásný rozhled jednak na Roháče a jejich vrcholy, ale také centrální část Tater.

Volovec je skvělým místem na doplnění energie - u nás nesmí skoro nikdy chybět makovec... Budete-li mít ještě dostatek času a chuť, doporučuji sejít do Jamnického sedla a k Jamnickým plesům. Můžete se pokusit zdolat i Ostrý Roháč - buďte si, ale jisti, že na to máte dost sil. Jde o poměrně nebezpečný výstup a rozhodně není vhodný pro ty z vás, kteří trpíte závratí. Ovšem jinak jde o skvělý, lehce adrenalinový zážitek.

Zde bych ještě zdůraznil důležitost dobrého obutí - i když na Volovec vystoupáte i v "teniskách", vaše nohy vám za to vděčné nebudou (hlavně cestou dolů). Na přechod Ostrého Roháče a jiných exponovaných vrcholů bych určitě nevolil jiné boty, než takové, které poskytnou vaší noze dostatečnou oporu a perfektně drží na skalnatém povrchu. Tedy nejlépe kvalitní a prošlápnuté (!) pohorky :).

Hlavní vrcholy Roháčů z VolovceDechberoucí pohled na hlavní vrcholy Roháčů z Volovce

Pro návrat z Volovce lze zvolit stejnou cestu nebo se v sedle Zábrať pokračovat po žluté turistické trase (místo sestupu po zelené k Ťatliakově chatě) a vrátit se ke Zverovce Látanou dolinou. Pro ty z vás, kteří neradi volí stejnou cestu tam i zpět ideální možnost. U chaty Zverovka si můžete prohlédnout památník obětem Roháčů a vrátit se zpět na parkoviště Pod Spálenou (kousíček).

Sedlo ZábraťSedlo Zábrať

Vemte na Volovec i svého pejskaVezměte na Volovec i svého pejska

Odpočinkový den #2 - Oravský hrad

Nejde čekat, že celou dobu pobytu nám bude počasí přát - to se stalo i nám a tak jsme měli připravený záložní program. I když záložní zřejmě není to správné slovo - Oravský hrad je jedním z nejimpozantnějších, které jsem navštívil! A zřejmě ještě oplývá schopností plnit neskromná přání - zatímco jsme nadšeni postupovali jeho místnostmi, počasí venku vykouzlilo nádnerné pozdní odpoledne.

Oravský hrad se impozatně tyčí nad obcí Oravský Podzámok a z cesty jej opravdu nepřehlédnete. Je prakticky po cestě do Roháčů a tak se nabízí jeho návštěva po cestě, ale vězte, že třeba ze Zuberce cesta netrvá déle, než 30 minut a tak není problém zpestřit si den jeho návštěvou.

Oravský hradImpozantní Oravský hrad

Jak už to tak v létě bývá, je třeba obrnit se trpělivostí při parkování a taky čekání na samotný vstup. Oravský hrad je hojně navštěvovaný a jeho brány se během hlavní turistické sezony během dne téměř nezavřou.

Odměnou budiž prohlídka opravdu rozsáhlého komplexu hradu doplněného početnými expozicemi. V létě je prohlídka oživena také dobově oblečenými zpěváčky a bardy.

On i samotný Oravský Podzámok stojí za prohlédnutí a to ani nemluvím o nádherném okolí. Orava je prostě krásná. Nehcte se zlákat třeba jako my polorozpadlým leč krásným kostelíkem nad vesnicí a užijte si nadherný západ slunce!

Výhled z Oravského hraduVýhled z Oravského hradu

A kde se ubytovat?

Pohodlné a příjemné ubytování je samozřejmě základ, zvlášť po náročných tůrách. Z naší zkušenosti můžeme doporučit Hotel Tatrawest* - ač již není nejmodernější, poskytl nám čisté zázemí, dobré jídlo v dostatečném množství a skvělou pozici pro výlety do Roháčů.

V Zuberci je kromě zmíněného hotelu řada penzionů, hotel se nachází také blízko parkoviště Pod Spálenou, nedaleko je také Chata Zverovka.

Hotel TatrawestS klidným ubytováním v hotelu Tatrawest jsme byli spokojeni :)

Další fotky z Roháčů na našem Flickru

Roháče (Slovensko/Slovakia) 08/2016
Autor článku
Štěpán Hlavatý
Student ekonomie a managementu, grafik samouk, fotograf, který chvíli neposedí. Miluje horské tůry, dobré jídlo (které i vaří) a pohyb.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *