Úžasný výstup Monkovou dolinou v Belianských Tatrách

V těsném sousedství, východně od Vysokých Tater na vás čekají stezky a vrcholy nejvýchodnější části Tater – Tater Belianských. Když jsem si prohlížel fotky Belianek, bylo mi hned jasné, že budou součástí jedné z našich aktivních dovolených. A stalo se. Strávili jsme v nich sice jen 3 dny, ale zato jsme okusili jak Slovenskou tak Polskou stranu východní části Tater. Tak co, necháte se taky nalákat fotkami a vyprávěním?

 Náročnost:střední
 Délka trasy celkem:18,4 km
 Převýšení:cca 1.140 m
 Časová náročnost:výlet na celý den
 Výchozí/konečný bodŽdiar (SK)/Tatranská Kotlina (SK)
mapa trasy ždiar - kopské sedlo - tatranská kotlina

Návrh trasy ze Ždiaru přes Kopské sedlo do Tatranské Kotliny (www.trasy.net)

mapa trasy ždiar - kopské sedlo - tatranská kotlina

Výškový profil trasy (www.trasy.net)

Nástup do Monkovy doliny ze Ždiaru

Pro úvodní seznámení s Belianskými Tatrami je výstup Monkovou dolinou do Kopského sedla a pak kolem Bieleho plesa do Tatranské Kotliny ideální. Nejenže se vám krása hor bude otevírat postupně, ale taky s velkou pravdepodobností potkáte po cestě kamzíky a budete se mít možnost ovlažit v potoku tekoucím většinu Monkovy doliny (věřte nám, přijde vhod…).

Výchozím místem je obec Ždiar, poměrně sympatická, leč turistická obec a taky pořádně dlouhá. Nejlépe, pokud si zde zajistíte ubytování (krásných penzionů za přijatelnou cenu je tady nespočet), ale samozřejmě můžete přijet i odjinud ať již autem či autobusem. V horní části obce je parkoviště, kde není problém nechat auto a navíc tudy vede i stezka do Monkovy doliny.

goralské folklorné slavnosti, ždiar

Těsně jsme propásli Goralské folklórné slavnosti

rozcestník monkova dolina, ždiar

Rozcestník při vstupu do Monkovy doliny

Vyjít můžete ze spodní části obce – pak po červené nebo z horní části obce – po zelené. Obě značky vás dovedou k rozcestí Monkova dolina – Pod Ptošovskými pturňami a odtud už pokračujete po červené přímo do doliny. Hodit se může taky informace, že chodník Monkovou dolinou je od 1. 11. do 15. 6. uzavřený a že je jednosměrný – tedy můžete jím pouze stoupat.

Výstup Monkovou dolinou: výhledy a kamzíci

Nižší, převážně smrkový les, se postupně otevírá a s ním i výhledy na obec Ždiar a okolí, ale také vrchol po vaší pravé straně – Ždiarskou vidlu. Po cestě vás uchvátí vodopád Rígeĺského potoka a pokud budete mít štěstí jako my, těsně pod ním uvidíte prvního kamzíka. A když ne, budete rádi za krátkou přestávku s výhledem na nádherný vodopád. Jak pokračujete výš, svahy kolem se mění v krásnou, barevnou louku a pod Širokým sedlem ji obohacuje doslova stádo kamzíků. Ale pozor nebuďte hluční, kolem kamzíků poskakuje nenápadný sysel a jeho hlasitý pískot oznamuje příchod hlučných vetřelců (zvláště těch psích…).

vodopád rígelského potoka

Úchvatný Vodopád Rígelského potoka

vrchol ždiarska vidla

Nad námi se tyčil vrchol Ždiarská vidla

výhled na ždiar pří výstupu Monkovou dolinou

Pří výstupu se vám otevírá výhled na Ždiar

kamzík v monkově dolině, slovensko, belianské tatry

Kamzíci v Monkově dolině jakoby ztratili část své plachosti

To už ale přicházíte do Širokého sedla mezi vrcholy Hlúpy a Ždiarska vidla a mimo jiné vás jistě uchvátí výhled do centrální části Vysokých Tater. Nás tedy ano. Natolik, že jsme kousek se Širokým sedlem odložili batohy ke svačině. Dál stezka pokračuje sympatickým lehkým stoupáním po boku vrcholu Hlúpy do Kopského sedla.

pohled do Vysokých Tater

Pohled do Vysokých Tater

stezka do Kopského Sedla

Stezka ze Širokého do Kopského sedla

Za Kopským sedlem k Bielemu plesu

Za Kopským sedlem na vás shlížejí ostré vrchy Tater a vy po ještě malém stoupání začínáte klesat k Bielemu plesu, tedy otevírá se před vámi Dolina Bielych plies. Kolem Bieleho plesa potkáte až davy dalších turistů. Pokud máte dostatek času nazbyt, můžete odtud pokračovat po červené k Zelenému plesu. Pak se ale stejně budete vracet stejnou cestou.

mezi kopským sedlem a bílým plesem

Mezi Kopským sedlem a Bílým plesem

ostré vrcholy vysokých tater

Ostré vrcholy Vysokých Tater

Hory umí být pěkně barevné, belianské tatry

I Belianské Tatry umí být pěkně barevné

Sestup kolem chaty Plesnivec

Sevření krásnými horami je příjemné a tak budete i vy poměrně neradi opouštět okolí Bílého plesa a po zelené turistické značce zahajovat sestup do Tatranské Kotliny. Stezka se klikatí horskými loukami a poté krásným vysokohorským lesem. Kolem pěšiny občas vykukuje divoký rybíz, který jsem tedy zatím nikde jinde, než právě v Belianských Tatrách neviděl.

bílé pleso, belianské tatry

Bílé pleso

Na cestě dolů najednou v celkem prudkém svahu uslyšíte sílící hlasy – to se blížíte horské chatě Plesnivec. Plesnivec je rostlina, jakýsi místní symbol, kterého si všimnete i na štítech opravdu mnoha domů a podle kterého pojmenovali i tuto horskou chatu. Pivo se tady chladí ve vodě z pramene a věřte, že ani vy neopovrhnete něčím studeným.

pleso v belianských tatrách

Další z ples v okolí Bílého plesa

červený rybíz v horách, belianské tatry

Divoký rybíz lemuje stezku

horské louky, belianské tatry

Od Bílého plesa sestupujeme kolem bohatých horských luk

chata plesnivec, belianské tatry

Chata Plesnivec pojmenovaná podle rostliny vyobrazené na její čelní straně

Za chatou Plesnivec už vás stezka ničím nepřekvapí, ale máte čas vychutnat si závěr vaší cesty. Narůstající silniční hluk signalizuje blížící se cíl – Tatranskou Kotlinu. Odtud se zpět do Ždiaru dostanete autobusem – doporučíme vám ale dobře si vypsat odjezdy autobusů (a to vč. víkendů a svátků), abyste pak nemuseli zmatkovat tak jako my. Autobus nakonec jel, ale už jsme si představovali i tu 6km cestu do Ždiaru po frekventované silnici. To by vskutku nebylo ideální zakončení skvělého výletu.

A co vy? Chystáte se do Belianek nebo už jste místní stezky prošlápli? Napište do komentárů, nebo se podělte o zažítky i fotky na Facebooku 2NACESTÁCH!

Autor článku
Štěpán Hlavatý
Student ekonomie a managementu, grafik samouk, fotograf, který chvíli neposedí. Miluje horské tůry, dobré jídlo (které i vaří) a pohyb.

Komentáře

1 Komentář
  1. vloženo
    Hrad Stará Ľubovňa | 2NACESTÁCH.cz
    Srp 14, 2017 Reply

    […] Úžasný výstup Monkovou dolinou v Belianských Tatrách […]

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *